Expressen news paper from Sweden suggesting Albania as the next destination

One of the biggest newspapers in Sweden, “Expressen” is suggesting its users and Swedish people to visit Albania for their holidays. They had a majestic experience visiting the village of Dhermi, just out side the city of Vlora.

Turquoise water, impressive mountains and paradisaical beaches. On the Albanian Riviera you will be able to enjoy nature, tranquility and tasty seafood dishes. Everything at budget prices.

Expressen News Paper Sweden abot Albania

 

You are guessing right, we are proud 🙂

Perkthimi ne Shqip duke perdorur Google Translate

Pamje tĂ« bukur blu tĂ« qartĂ« dhe bruz qĂ« na tĂ«rhoqi poshtĂ« nga mali mund tĂ« shihen vetĂ«m disa metra nĂ«n portikun ku mĂ«ngjesi Ă«shtĂ« gati pĂ«r t’u shĂ«rbyer. NjĂ« vello mjegullt mbi malet nĂ« horizont kuadĂ«r tĂ« ofrimit tĂ« kapur njĂ« peshkatar e mĂ«ngjesit nĂ« breg. Ne jemi nĂ« DhĂ«rmi, Thio mil nĂ« veri tĂ« kufirit grek me Detin Adriatik nĂ« kĂ«mbĂ«t tona.

Në krye të listës Lonely Planet

Dy vjet mĂ« parĂ«, kryesonte listĂ«n e Lonely Planet ShqipĂ«rinĂ« nga destinacionet mĂ« tĂ« nxehta nĂ« botĂ«, dhe pas vetĂ«m dy ditĂ«sh kĂ«tu, ajo Ă«shtĂ« e lehtĂ« pĂ«r tĂ« kuptuar pse. MakinĂ« nga Saranda nĂ« jug pĂ«rgjatĂ« RivierĂ«s shkĂ«mbor kundĂ«r DhĂ«rmi na bĂ«n tĂ« bĂ«rtas disa herĂ« “Kjo Ă«shtĂ« shumĂ« i bukur pĂ«r tĂ« qenĂ« e vĂ«rtetĂ«.” ShtatĂ« shtrirje mil tregon deri fshatrat e vogla ku ndĂ«rtesat bardhĂ« guri rreshtuar me det nĂ« njĂ«rĂ«n anĂ« dhe malet nĂ« njĂ« tjetĂ«r. Dhermiu ka njĂ« vendosjen nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« barabartĂ« tĂ« bukur.

Trendy bartender

Në plazhin e Dhërmiut ftues në sunbathers shijuar qetësinë. Behind strip e karrigeve të konfiskuara paktë qëndron një plazh groovy me kolltuqe me gëzof të bardhë, ku ne bëjmë një përpjekje për të rendit raki, një konjak të prodhuara në vend fruta.

– Pije alkoolike tĂ« tilla ne nuk kemi kĂ«tu, thotĂ« modĂ«s Bartender Emdris Djepaxhia.

Emdris zakonisht punojnë në Tiranë dhe është këtu vetëm për sezonin e verës, nga mesi i qershorit deri në fund të gushtit.

– TĂ« gjitha banakiere njohura vijnĂ« kĂ«tu nĂ« verĂ«, thotĂ« ai.

DJ Tiesto  si dhe Aarmin van Buuren ka luajtur këtu dhe të dy shqiptarët dhe turistët e di Havana bar, një nga më të nxehta bare përgjatë bregdetit.

Faleminderit!

Pas një ditë në diell, është koha për të gëzojnë të kapur peshkatar e mëngjesit. Postuar Tani në fuçi argjendi. Tabela në Luciano është e veshur në pëlhurë burgundy dhe të stolisur me një brokë e rrushit të verës nga rrethi.

Ndërsa duke pritur për darkë, e mbushur me heshtje paqësore dhe ndjenja e të qënit në një përrallë surreal. Dielli ka pranuar për veten e tij dhe nën ritmin ripples restorant det për të gusts kripura që do të vjedhin kanavacë qoftë se nuk ishin për katër clips kokëfortë plastike.

Dy peshkatarĂ«t me elektrik dore tĂ« tĂ«rhequr kapur e tyre nga deti errĂ«t, horizonti Ă«shtĂ« e mundur vetĂ«m pĂ«r tĂ« dalluar, nĂ« sajĂ« tĂ« qiell tĂ« qartĂ«. Nga restoranti pak larg kumbon Bob Marley Ă«shtĂ« “A Ă«shtĂ« kjo dashuri” dhe dje dhe nesĂ«r janĂ« fshirĂ« kohĂ« mĂ« parĂ«.

PĂ«rsĂ«ri, tingull qĂ« tronditi mua nĂ« botĂ«n e Ă«ndrrave, njĂ«jtĂ« si qĂ« zgjon mua para ora ka kohĂ« pĂ«r tĂ« thirrur. ValĂ« luan ritmikisht veten mbrapa dhe me radhĂ« kundĂ«r shkĂ«mb poshtĂ« shtĂ«pisĂ« jetojmĂ« in Behind zgjohet malet pĂ«r tĂ« kryer makinĂ«n pĂ«rsĂ«ri nĂ« qytetin e SarandĂ«s muajin e mjaltit. Ndjenja qĂ« mbush trupin tuaj drejtĂ« tani, unĂ« them falemenderit “” – Faleminderit!


Citoj
“Kjo Ă«shtĂ« shumĂ« e bukur pĂ«r tĂ« qenĂ« e vĂ«rtetĂ«.”
“Pas njĂ« ditĂ« nĂ« diell, Ă«shtĂ« koha pĂ«r tĂ« shijuar peshkun e kapur nĂ« mĂ«ngjes.”

 

Share - Shperndaheni:

Published by Visit Vlora

Im the administrator of Visit Vlora. If there is anything you are wondering about you are welcome to contact us at: visitvlora @ gmail.com

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sign up for our Newsletter

Enter your email and stay on top of things,

Newsletter